Kompostér je skvělý pomocník na každou zahradu
Když jsme vyrůstali, kompostovali jsme pomocí hromady. Shromáždili jsme zbytky z kuchyně do nádoby na kompost a vyprazdňovali ji na hromadu kompostu v rohu dvora. Tato hromada je také místem, kam dáváme posekanou trávu a další odpad ze dvora. V tom případě je nejlepší variantou pořídit si kompostér.
Proč si pořídit kompostéry
Je to jeden z nejúčinnějších způsobů, jak minimalizovat množství odpadu. Zhruba 30 % z toho, co vyhazujeme, jsou zbytky potravin a zahradní odpad. Tím se sníží nejen plynný metan, který je hlavním faktorem globálního oteplování, ale kompostéry také regulují zápach popelnic. A největší výhoda? Zůstane vám bohaté hnojivo, které můžete použít ve vlastní zahradě nebo darovat na svůj oblíbený účel.
Kompostér a druhy kompostování
Než si pořídíte kompostér, uvědomte si, že existují dva typy kompostování: studené a horké. Kompostování za studena je stejně snadné jako sbírání odpadu ze dvora nebo vynášení organických materiálů z odpadu (jako jsou ovocné a zeleninové slupky, kávová sedlina, filtry a vaječné skořápky) a jejich následné ukládání do hromádky nebo koše. V průběhu asi roku se materiál rozloží.
Zahradní kompostér na horké kompostování
Horké kompostování vyžaduje, abyste převzali aktivnější roli, ale výhodou je, že jde o rychlejší proces - během teplého počasí získáte kompost za jeden až tři měsíce. Pro rychlý kompostování jsou zapotřebí čtyři přísady, co musí váš zahradní kompostér mít:
- dusík,
- uhlík,
- vzduch,
- voda.
Společně tyto položky krmí mikroorganismy, které urychlují proces rozpadu. Na jaře nebo na podzim, kdy je zahradního odpadu spousta, můžete namíchat jednu velkou dávku kompostu a poté začít druhou, zatímco první je v procesu.
Je už tedy jen na vás, jakému kompostování dáte přednost a jaký bude nejvhodnější pro vaši zahradu.